Почетна

Претрага сајта

   Добродошли на званичну страницу
 Планинарско-скијашког клуба
"Копаоник" Београд

Прочитај више
 

Планинаримо заједно !

Најаве планинарских акција Драги пријатељи, чланови ПСК „Копаоник” Београд и сви љубитељи природе Планинарско-скијашки клуб „Копаоник” сваког викенда организује више разноврсних и веома атрактивних планинарских акција у земљи и иностранству, скијашких и активности из оријентиринга, али и упознавање са дивљом јестивом флором и фауном.

 

Прочитај више

Копаоник

О планини Копаоник
Копаоник је највећа планина Централне Србије, пружа се раз гранатим гребеном у дужини од 82km, правцем од подбрђа изнад Косовске Митровице, у правцу северозапада, преко низа вр хова виших од 1.600 m, до највишег дела масива, тзв. са познатим врховима: Гобеља (1.934 m), Караман- Вучак (1.936 m), Суво Рудиште (1.976 m) и Панчићев врх (2.016 m).

Прочитај више
 

Планинарски дом

О планинарском дому
Скијашко-планинарски дом "Копаоник" (скраћено СПД "Копаоник") налази се у средишту туристичког центра Копаоник на локацији Марина вода (1720 мнв), поред асфалтног пута. Капацитет дома је 55 лежаја..

Прочитај више
 

Састанци клуба 


Састанци с чланством одржавају се сваког понедељка у термину од 19:30 - 20:30 у сали МЗ Теразије на локацији Теразије 46. Учлањење у Друштву могуће је у наведеном термину.. 

Прочитај више
 

Оријентиринг

Оријентиринг је спорт где такмичар(ка) уз помоћ карте и компаса за најкраће време треба да пронађе на терену одређени број контролних тачака и то оним редоследом како је нацртано на карти. Такмичари на основу свог знања и искуства у читању карте доносе одлуку о томе којим правцем се треба кретати како би се најбрже стигло до задате контролне тачке.Оријентиринг је спорт за све, а такмичарске категорије су од 10 година па све до 65 и више. Поред такмичарског, оријентиринг представља и породичну разоноду јер се њиме могу бавити истовремено све генерације.

Прочитај више
 

Оглашене акције су намењене само за чланове ПСД Копаоник као и за чланове:

  • Планинарског Савеза Србије,
  • Планинарског Савеза Београда,
  • Оријентиринг Савеза Србије,
  • Оријентиринг Савеза Београда

 

ZATVORI

Предстојеће акције

Планинарење
21 децембар 2024

АВАЛА ИЗ ЧЕТИРИ ПРАВЦА 2024. ГОДИНЕ

Водич: -Организатор:ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАШКО ДРУШТВО "КОПАОНИК", БЕОГРАД
Место одржавања: АВАЛА
     
Планинарење
29 децембар 2024

KOPAONIK SA DOČEKOM NOVE 2025. GODINE

Водич: SLAVIŠA PETROVIĆ
Место одржавања: KOPAONIK 29.12 do 02.01.2025.
     
Планинарење
29 децембар 2024

ЛУТРАКИ - КАЈМАКЧАЛАН

Водич: Станоје Стојковић
Место одржавања: ЛУТРАКИ, КАЈМАКЧАЛАН
ЛУТРАКИ, КАЈМАКЧАЛАН од 29
Планинарење
12 јануар 2025

KOŠUTNJAK (KRUŽNA STAZA), NEDELJA 12.JANUARA 2025.

Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Beograd
Планинарење
18 јануар 2025

MILJAKOVAČKA ŠUMA - BRDO STRAŽEVICA , 18.JAN. 2025

Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Beograd
               ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАШКO ДРУШТВО
Планинарење
21 фебруар 2025

🏞️🥾❄️UZBUDLJIVO OSVAJANJE ,,PELISTERA,, 🏞️🥾❄️ PLANINA BABA – N.P PELISTER

Водич: Zoran Đukić
Место одржавања: Nacionalni Park - Pelister
🏞️🥾❄️UZBUDLJIVO OSVAJANJE ,,PELISTER
Скијање
23 март 2025

SKIJANJE I ZIMOVANJE NA KOPAONIKU, 23-30.03.2025.

Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Копаоник
Датум: 18.01.2025
Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Beograd

               ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАШКO ДРУШТВО „КОПАОНИК” БЕОГРАД

О Г А Н И З У Ј Е

БЕСПЛАТНУ ПЕШАКУ ТУРУ

МИЉАКОВАЧКА ШУМА - БРДО СТРАЖЕВИЦА

СУБОТА 18. ЈАНУАР 2025. ГОДИНЕ

Полазак у 10:00 исперд Градске општине Раковица, улица Мишка Крањца,

Долазе аутобуси: 37 (Панчевачки мост- Кнежевац), 42 (Славија – Бањица – Петлово брдо), 47 (Славија - Ресник), 50 (Баново Брдо - Устаничка), 59 (Славија – Петлово брдо) и 94 (Нови Београд – Ресник).

Дужина стазе: је око 8 км (5+3 км), а висинска разлика око 100 м, за коју је потребно око 3 до 4 часа умереног хода. На стази има местимично блато. Пожељно је понети штапове.

Релација пешачења: од паркинга испред Градске општине Раковица (106 м/н.в), степеницама до макадамског пута, даље лево на североисток кроз шуму (блага узбрдица, око 3 км. За 1 час лаганог хода стиже се до окретнице аутобуса 48 (на 193 м н.в). Даље на југозапад поред расадника, прелази асвалтни пут, средином шуме силази се на кружни пут и тротоаром, поред сервиса ДМБ и гробља, до манастира Раковица.

Ко не иде на Стражевицу има линије аутобуса 47.и 505.

Даље за брдо Стражевица, од манастира Раковица враћамо се до улаза у гробе и кроз гробње долазимо до капије и шуме Стражевице. Идемо кроз шуму око 200м, скрећемо лево на југ, поред ознака –стубића за далековод, где стрми успон до асвалтог пута за Стражевицу од Кнежевца..

Повратак асвалтним путем кроз насеље Кнежевац, до окретнице у Кнежевцу, где су 3А, 37, 94.

Sl.1. Staza na TK

Миљаковачка шума је природно добро „Споменик природе“ – значајно природно добро – са успостављеним режимима заштите другог и трећег степена.

НЕ ТРЕБА ПРИЈАВА, САМО ДОЂИТЕ И ДОВЕДИТЕ И НЕЧЛАНОВЕ

Београду, 12-12.2024            Води Вас Јован Ђокић, планинарски водич

Миљаковачка шума је саставни део градских шума Београда и унутрашње „зелене зоне“ и као таква има изузетан еколошки значај за читав регион Београда. По свом положају представља градску шуму окружену насељима и саобраћајницама. Овај шумски комплекс, смањењем загађености ваздуха и побољшањем микроклиматских услова, директно утиче на унапређење животне средине и побољшање еколошких услова у градској средини. Поред наведеног еколошког значаја, овај шумски систем има и заштитну функцију, која се огледа у очувању станишта и биолошке разноврсности. Флору чини 105 биљних таксона а фауну 284 евидентираних животињских врста, од којих се многе налазе на списку Уредбе о заштити природних реткости као значајно национално значајне врсте. Својим естетско визуелним карактеристикама, доприноси унапређењу урбаног предела. Налази се на падинама изнад раковичког насеља Миљаковац, а изнад леве стране долине Манастирског потока. Због је неки зову и Манастирска шума. Простире се на површини од 85,59 хектара.

                                               

Сл.2.Градска општина Раковица                                         СЛ.3

  

Сл.4-                                                                                       Сл.5.

Стражевица (Из Википедије, слободне енциклопедије)

Стражевица је брдо и градска четврт београдској општини Раковица између насеља Кијево и Ресник, на коме се налазала радарска станица. Која је изграђена још за време бивше СФРЈ, а постоје шпекулације да је војно постројење постојало још за време немачке окупације Србије у Другом светском рату..Са југозападне стране је велики каменолом, а испод брда је прокопан цивилни тунел, кроз који ће пролазити део Обилазнице око Београда.

За време НАТО бомбардовања, сваке ноћи, а неретко и дању, почев од 24. марта 1999. године, па све до потписивања Кумановског споразума бомбардована је ова база Војске Југославије. Радар је само једном оштећен 25. март а, али никад није уништен, јер је приликом опасности склањан под земљу. Када су се почетком априла рашириле гласине да се Генералштаб лоцирао у овој бази, НАТО је отпочео серију до тада најозбиљнијих напада, без резултата. Средином месеца на брдо је бачена бомба тежине око 2,5 тона, што је изазвало озбиљне последице у целој Раковици. Дана 30 априла 1999. овде су погинула двојица припадника Војске СРЈ. Након рата, база је поптпуно напуштена,

  

  1. 6. Слободан - је страдању посветио песму Sl.7. Антена после НАТО бомбардовања

  

Сл. 8 do 10. Припадниви Војске Србије погинулу од НАТО бомби. Слава им!

Сл.11. На врху Стражевице поред спомен обележја и антене. Децембра 2016.

Са овог брда пружа се диван поглед на Београд и околину.

    

Сл-12. Поглед са Стражевице на север, Бањица   Сл.13. Поглед на југоисток, Авала

Сл.14. Поглед на запад, Видиковац,                                   Сл15. Учесници акције 2016